ST STPS1045BY-TR
STPS1045BY-TR picture photo
Mfg. Part Number
STPS1045BY-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK
Datasheet Download
STPS1045BY-TR.pdf
Availability of STPS1045BY-TR
QUANTITY
STPS1045BY-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS1045BY-TR
Internal Part NumberEIS-STPS1045BY-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS1045B-Y View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Featured ProductAutomotive-Grade Rectifiers
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS1045BY-TR
Related LinksSTPS10, STPS1045BY-TR Datasheet, ST Distributor
STPS1045BY-TR Details Description
Related parts for STPS1045BY-TR
IC DETECTOR VOLT 1.1V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 4.9A 44 MOHM TH datasheet.pdf