ST STPS10L40CG-TR
STPS10L40CG-TR picture photo
Mfg. Part Number
STPS10L40CG-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK
Datasheet Download
STPS10L40CG-TR.pdf
Availability of STPS10L40CG-TR
QUANTITY
STPS10L40CG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS10L40CG-TR
Internal Part NumberEIS-STPS10L40CG-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS10L40C View All Specifications
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 40V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS10L40CG-TR
Related LinksSTPS10L, STPS10L40CG-TR Datasheet, ST Distributor
STPS10L40CG-TR Details Description
Related parts for STPS10L40CG-TR
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
SNSR PRES 300PSIG 1/4" - 18NPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 36PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8-EMSOP datasheet.pdf
DIE MTR 300 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO204AL datasheet.pdf