ST STPS10LCD100CFP
STPS10LCD100CFP picture photo
Mfg. Part Number
STPS10LCD100CFP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V 5A
Datasheet Download
STPS10LCD100CFP.pdf
Availability of STPS10LCD100CFP
QUANTITY
STPS10LCD100CFP Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS10LCD100CFP
Internal Part NumberEIS-STPS10LCD100CFP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.5µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS10LCD100CFP
Related LinksSTPS10L, STPS10LCD100CFP Datasheet, ST Distributor
STPS10LCD100CFP Details Description
Related parts for STPS10LCD100CFP
IC SW QUAD ANLG PREC SPST 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 6CH EMI FILTER 12SON datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 110POS 11ROW RT ANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS TIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 92MM datasheet.pdf