ST STPS15L45CB
STPS15L45CB picture photo
Mfg. Part Number
STPS15L45CB
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V DPAK
Datasheet Download
STPS15L45CB.pdf
Availability of STPS15L45CB
QUANTITY
STPS15L45CB Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS15L45CB
Internal Part NumberEIS-STPS15L45CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS15L45C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If520mV @ 7.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 45V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS15L45CB
Related LinksSTPS1, STPS15L45CB Datasheet, ST Distributor
STPS15L45CB Details Description
Related parts for STPS15L45CB
MOSFET N-CH 20V 915MA SOT-416 datasheet.pdf
CONN RECEPT 112POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/2-48" datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf