ST STPS160H100TV
STPS160H100TV picture photo
Mfg. Part Number
STPS160H100TV
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 80A ISOTOP
Datasheet Download
STPS160H100TV.pdf
Availability of STPS160H100TV
QUANTITY
STPS160H100TV Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS160H100TV
Internal Part NumberEIS-STPS160H100TV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS160H100 View All Specifications
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 100V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS160H100TV
Related LinksSTPS16, STPS160H100TV Datasheet, ST Distributor
STPS160H100TV Details Description
Related parts for STPS160H100TV
JUMPER-H1506TR/A3049R/X 5" datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 5V SCHMITT 14SOI datasheet.pdf
IC VIDEO OPAMP DUAL LP 8-DIP datasheet.pdf
TAPE CLEAR ESD W/SYMBOLS 72 YDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
18000UF 40V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf