Vishay Semiconductor/Diodes Division STPS1L30U
STPS1L30U picture photo
Mfg. Part Number
STPS1L30U
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMB
Datasheet Download
STPS1L30U.pdf
Availability of STPS1L30U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STPS1L30U Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS1L30U
Internal Part NumberEIS-STPS1L30U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If420mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS1L30U
Related LinksSTPS, STPS1L30U Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
STPS1L30U Details Description
Related parts for STPS1L30U
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 8.5UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 43A DPAK datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A 8TDFN datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
VARISTOR 212V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 250MA 4.48 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf