Vishay Semiconductor/Diodes Division STPS1L30U
STPS1L30U picture photo
Mfg. Part Number
STPS1L30U
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMB
Datasheet Download
STPS1L30U.pdf
Availability of STPS1L30U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STPS1L30U Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS1L30U
Internal Part NumberEIS-STPS1L30U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If420mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS1L30U
Related LinksSTPS, STPS1L30U Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
STPS1L30U Details Description
Related parts for STPS1L30U
IC DETECT UNDERVOLT 2.2V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REDRIVER ETHERNET 8CH 2080QFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 24 OHM 1506 datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 28MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE STD REC 16A 800V DO-203AA datasheet.pdf