ST STPS1L60RL
STPS1L60RL picture photo
Mfg. Part Number
STPS1L60RL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO41
Datasheet Download
STPS1L60RL.pdf
Availability of STPS1L60RL
QUANTITY
STPS1L60RL Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS1L60RL
Internal Part NumberEIS-STPS1L60RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS1L60 View All Specifications
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS1L60RL
Related LinksSTPS1, STPS1L60RL Datasheet, ST Distributor
STPS1L60RL Details Description
Related parts for STPS1L60RL
RES .25 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.17VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR SHORT S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
EARPHONE datasheet.pdf
2MM MGRID VHDR .38AULF 6CKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 37MM datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 4.42UH T38 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf