ST STPS20120CFP
STPS20120CFP picture photo
Mfg. Part Number
STPS20120CFP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220F
Datasheet Download
STPS20120CFP.pdf
Availability of STPS20120CFP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STPS20120CFP Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20120CFP
Internal Part NumberEIS-STPS20120CFP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 120V