ST STPS20170CG-TR
STPS20170CG-TR picture photo
Mfg. Part Number
STPS20170CG-TR
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V D2PAK
Datasheet Download
STPS20170CG-TR.pdf
Availability of STPS20170CG-TR
QUANTITY
STPS20170CG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20170CG-TR
Internal Part NumberEIS-STPS20170CG-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS20170C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 170V