ST STPS20L45CG-TR
STPS20L45CG-TR picture photo
Mfg. Part Number
STPS20L45CG-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK
Datasheet Download
STPS20L45CG-TR.pdf
Availability of STPS20L45CG-TR
QUANTITY
STPS20L45CG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20L45CG-TR
Internal Part NumberEIS-STPS20L45CG-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS20L45C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 45V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS20L45CG-TR
Related LinksSTPS20L, STPS20L45CG-TR Datasheet, ST Distributor
STPS20L45CG-TR Details Description
Related parts for STPS20L45CG-TR
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.2A 104 MOHM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf