ST STPS20M60CG-TR
STPS20M60CG-TR picture photo
Mfg. Part Number
STPS20M60CG-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK
Datasheet Download
STPS20M60CG-TR.pdf
Availability of STPS20M60CG-TR
QUANTITY
STPS20M60CG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20M60CG-TR
Internal Part NumberEIS-STPS20M60CG-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS20M60C View All Specifications
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr65µA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS20M60CG-TR
Related LinksSTPS20M, STPS20M60CG-TR Datasheet, ST Distributor
STPS20M60CG-TR Details Description
Related parts for STPS20M60CG-TR
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 24DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 20 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG 12P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 8POS datasheet.pdf
FASTIN FASTON HOUSING 5POS datasheet.pdf
2POS,TAB 2.8X0.8,TAB HSG,ASSY, datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 SKT J/N RE datasheet.pdf
AB 2C 2#4 PIN PLUG datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 766MHZ 400BGA datasheet.pdf