ST STPS20SM100SG-TR
STPS20SM100SG-TR picture photo
Mfg. Part Number
STPS20SM100SG-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A D2PAK
Datasheet Download
STPS20SM100SG-TR.pdf
Availability of STPS20SM100SG-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STPS20SM100SG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20SM100SG-TR
Internal Part NumberEIS-STPS20SM100SG-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS20SM100S View All Specifications
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS20SM100SG-TR
Related LinksSTPS20SM, STPS20SM100SG-TR Datasheet, ST Distributor
STPS20SM100SG-TR Details Description
Related parts for STPS20SM100SG-TR
IDC CABLE- APK34A/ AE34M / APK34 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS VERT T/H datasheet.pdf
FUSE GLASS 40A 32VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 9-28V PNL MT datasheet.pdf
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL datasheet.pdf
WS02-CFSC1-JLXX VER2 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
FILTER DC 1000A datasheet.pdf