ST STPS2L30A
STPS2L30A picture photo
Mfg. Part Number
STPS2L30A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMA
Datasheet Download
STPS2L30A.pdf
Availability of STPS2L30A
QUANTITY
STPS2L30A Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS2L30A
Internal Part NumberEIS-STPS2L30A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS2L30 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS2L30A
Related LinksSTPS, STPS2L30A Datasheet, ST Distributor
STPS2L30A Details Description
Related parts for STPS2L30A
SSD 48GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 100V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.72NS 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.48A 120 MOHM datasheet.pdf