ST STPS2L60AY
STPS2L60AY picture photo
Mfg. Part Number
STPS2L60AY
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA
Datasheet Download
STPS2L60AY.pdf
Availability of STPS2L60AY
QUANTITY
STPS2L60AY Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS2L60AY
Internal Part NumberEIS-STPS2L60AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS2L60-Y View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Featured ProductAutomotive-Grade Rectifiers
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesQ Automotive
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS2L60AY
Related LinksSTPS2, STPS2L60AY Datasheet, ST Distributor
STPS2L60AY Details Description
Related parts for STPS2L60AY
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 38KHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS LED DISPLCMNT 12-24VDC IP66 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf