ST STPS40150CW
STPS40150CW picture photo
Mfg. Part Number
STPS40150CW
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247
Datasheet Download
STPS40150CW.pdf
Availability of STPS40150CW
QUANTITY
STPS40150CW Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS40150CW
Internal Part NumberEIS-STPS40150CW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS40150C View All Specifications
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr8µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS40150CW
Related LinksSTPS4, STPS40150CW Datasheet, ST Distributor
STPS40150CW Details Description
Related parts for STPS40150CW
BNC MALE/PIN TIP RG58C/U 60" datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 620MA 1.45 OHM datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 15VDC 3.6KHZ PC MT datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 409.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf