Vishay Semiconductor/Diodes Division STPS40L15CT
STPS40L15CT picture photo
Mfg. Part Number
STPS40L15CT
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO220AB
Datasheet Download
STPS40L15CT.pdf
Availability of STPS40L15CT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STPS40L15CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS40L15CT
Internal Part NumberEIS-STPS40L15CT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package1,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If410mV @ 19A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 15V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS40L15CT
Related LinksSTPS4, STPS40L15CT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
STPS40L15CT Details Description
Related parts for STPS40L15CT
CONN HEADER 90POS 2MM R/A PCB datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH SGL 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 15A datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 13MM YELLOW C.A.- datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf