ST STPS40M80CG-TR
STPS40M80CG-TR picture photo
Mfg. Part Number
STPS40M80CG-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK
Datasheet Download
STPS40M80CG-TR.pdf
Availability of STPS40M80CG-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STPS40M80CG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS40M80CG-TR
Internal Part NumberEIS-STPS40M80CG-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS40M80C View All Specifications
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If735mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr65µA @ 80V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS40M80CG-TR
Related LinksSTPS40M, STPS40M80CG-TR Datasheet, ST Distributor
STPS40M80CG-TR Details Description
Related parts for STPS40M80CG-TR
CONN SAI FIXED PUR 20M 4POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 8X1X3" 7A FIN datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MCDONNEL DOUGLAS datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf