TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55SN-6106
DL60R22-55SN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55SN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-55SN-6106.pdf
Availability of DL60R22-55SN-6106
QUANTITY
DL60R22-55SN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55SN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55SN-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55SN-6106
Related LinksDL60R22-, DL60R22-55SN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-55SN-6106 Details Description
Related parts for DL60R22-55SN-6106
FIXED IND 4.7UH 320MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28SSOP datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR OPTO DARL 3.81MM REFL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf