ST STPS60150CT
STPS60150CT picture photo
Mfg. Part Number
STPS60150CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Datasheet Download
STPS60150CT.pdf
Availability of STPS60150CT
QUANTITY
STPS60150CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS60150CT
Internal Part NumberEIS-STPS60150CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS60150C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If940mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS60150CT
Related LinksSTPS6, STPS60150CT Datasheet, ST Distributor
STPS60150CT Details Description
Related parts for STPS60150CT
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 340MA 970 MOHM datasheet.pdf
FILTER EMI 10000 PF C TYPE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 3.907 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 217FBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V DPAK datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf