ST STPSC10H065DI
STPSC10H065DI picture photo
Mfg. Part Number
STPSC10H065DI
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220AC
Datasheet Download
STPSC10H065DI.pdf
Availability of STPSC10H065DI
QUANTITY
STPSC10H065DI Order Process
Ship out your order
Specifications of STPSC10H065DI
Internal Part NumberEIS-STPSC10H065DI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPSC10H065 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 650V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPSC10H065DI
Related LinksSTPSC1, STPSC10H065DI Datasheet, ST Distributor
STPSC10H065DI Details Description
Related parts for STPSC10H065DI
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN JACK WATERPROOF 20POS MALE datasheet.pdf
VS-3 TOOL HOLDER ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.25A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VOICE ECHO CANCEL 4CH 100LQFP datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf