ST STPSC10H065G-TR
STPSC10H065G-TR picture photo
Mfg. Part Number
STPSC10H065G-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SILICON 650V 10A D2PAK
Datasheet Download
STPSC10H065G-TR.pdf
Availability of STPSC10H065G-TR
QUANTITY
STPSC10H065G-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPSC10H065G-TR
Internal Part NumberEIS-STPSC10H065G-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPSC10H065 View All Specifications
Product Training ModulesSilicon Carbide Rectifiers
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 10A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 650V
Capacitance @ Vr, F480pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPSC10H065G-TR
Related LinksSTPSC10, STPSC10H065G-TR Datasheet, ST Distributor
STPSC10H065G-TR Details Description
Related parts for STPSC10H065G-TR
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW UNI SOT23W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf