ST STS7C4F30L
STS7C4F30L picture photo
Mfg. Part Number
STS7C4F30L
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET N/P-CH 30V 7A/4A 8SOIC
Datasheet Download
STS7C4F30L.pdf
Availability of STS7C4F30L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STS7C4F30L Order Process
Ship out your order
Specifications of STS7C4F30L
Internal Part NumberEIS-STS7C4F30L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesSTripFET™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeN and P-Channel
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7A, 4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs22 mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs23nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1050pF @ 25V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STS7C4F30L
Related LinksSTS7C, STS7C4F30L Datasheet, ST Distributor
STS7C4F30L Details Description
Related parts for STS7C4F30L
FIXED IND 220NH 400MA 400 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 67.73VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 24V 20A DIN RAIL datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf