ST STT5PF20V
STT5PF20V picture photo
Mfg. Part Number
STT5PF20V
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 20V 5A SOT23-6
Datasheet Download
STT5PF20V.pdf
Availability of STT5PF20V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STT5PF20V Order Process
Ship out your order
Specifications of STT5PF20V
Internal Part NumberEIS-STT5PF20V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs80 mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id450mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs4.5nC @ 2.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds412pF @ 15V
Power - Max1.6W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STT5PF20V
Related LinksSTT5, STT5PF20V Datasheet, ST Distributor
STT5PF20V Details Description
Related parts for STT5PF20V
JUMPER-H1502TR/A2015N/H1502TR 12 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.83A 25 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf