ST STTA3006CW
STTA3006CW picture photo
Mfg. Part Number
STTA3006CW
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 600V 15A TO247-3
Datasheet Download
STTA3006CW.pdf
Availability of STTA3006CW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STTA3006CW Order Process
Ship out your order
Specifications of STTA3006CW
Internal Part NumberEIS-STTA3006CW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTURBOSWITCH™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)65ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 480V
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTA3006CW
Related LinksSTTA3, STTA3006CW Datasheet, ST Distributor
STTA3006CW Details Description
Related parts for STTA3006CW
IDC CABLE - MDJ50K/MC50F/MDN50K datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 28VC SOD523 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A GP20 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 20% 3024 datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER FEMALE 8POS 7MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS datasheet.pdf
30UF 500V 25.4X41.275 85C AXI datasheet.pdf