ST STTH12T06DI
STTH12T06DI picture photo
Mfg. Part Number
STTH12T06DI
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 12A TO220AC
Datasheet Download
STTH12T06DI.pdf
Availability of STTH12T06DI
QUANTITY
STTH12T06DI Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH12T06DI
Internal Part NumberEIS-STTH12T06DI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.95V @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)20ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH12T06DI
Related LinksSTTH1, STTH12T06DI Datasheet, ST Distributor
STTH12T06DI Details Description
Related parts for STTH12T06DI
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN QSFP LOOPBACK ADAPTER 0DB datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.65A SYNC 8WSON datasheet.pdf