ST STTH15AC06FP
STTH15AC06FP picture photo
Mfg. Part Number
STTH15AC06FP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE UFAST 600V 15A TO220FPAC
Datasheet Download
STTH15AC06FP.pdf
Availability of STTH15AC06FP
QUANTITY
STTH15AC06FP Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH15AC06FP
Internal Part NumberEIS-STTH15AC06FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.9V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FPAC
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH15AC06FP
Related LinksSTTH15, STTH15AC06FP Datasheet, ST Distributor
STTH15AC06FP Details Description
Related parts for STTH15AC06FP
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DSUB DUSTCAP DD SKT datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.96 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M5 datasheet.pdf
CABLE RJ45 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT SKT datasheet.pdf