ST STTH15L06FP
STTH15L06FP picture photo
Mfg. Part Number
STTH15L06FP
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220FP
Datasheet Download
STTH15L06FP.pdf
Availability of STTH15L06FP
QUANTITY
STTH15L06FP Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH15L06FP
Internal Part NumberEIS-STTH15L06FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH15L06 View All Specifications
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)85ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220FPAC
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH15L06FP
Related LinksSTTH1, STTH15L06FP Datasheet, ST Distributor
STTH15L06FP Details Description
Related parts for STTH15L06FP
CONN HOUSING 30POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EDGE .05" LOPRO PC datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.3W DO41 datasheet.pdf