ST STTH15L06G
STTH15L06G picture photo
Mfg. Part Number
STTH15L06G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 20A D2PAK
Datasheet Download
STTH15L06G.pdf
Availability of STTH15L06G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STTH15L06G Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH15L06G
Internal Part NumberEIS-STTH15L06G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)85ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH15L06G
Related LinksSTTH1, STTH15L06G Datasheet, ST Distributor
STTH15L06G Details Description
Related parts for STTH15L06G
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
IC RES TEMP-CNTRL 10/10K 16-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 16POS 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
SW PLUNGER SPST-NO 15A QC 125V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 100A TO-263 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CORD SOCKET datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf