ST STTH15R06FP
STTH15R06FP picture photo
Mfg. Part Number
STTH15R06FP
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220FP
Datasheet Download
STTH15R06FP.pdf
Availability of STTH15R06FP
QUANTITY
STTH15R06FP Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH15R06FP
Internal Part NumberEIS-STTH15R06FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH15R06 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.9V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr60µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220FPAC
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH15R06FP
Related LinksSTTH1, STTH15R06FP Datasheet, ST Distributor
STTH15R06FP Details Description
Related parts for STTH15R06FP
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC DAC VOLT OUT 20BIT 24LFCSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
PIVOT TRACK COVER datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL SMD datasheet.pdf