ST STTH16BC065CT
STTH16BC065CT picture photo
Mfg. Part Number
STTH16BC065CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 650V 16A TO220AB
Datasheet Download
STTH16BC065CT.pdf
Availability of STTH16BC065CT
QUANTITY
STTH16BC065CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH16BC065CT
Internal Part NumberEIS-STTH16BC065CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.2V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH16BC065CT
Related LinksSTTH16, STTH16BC065CT Datasheet, ST Distributor
STTH16BC065CT Details Description
Related parts for STTH16BC065CT
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMB datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
IC OFF-LINE CONVERTER 16TQFN datasheet.pdf
ADAPTER EX M75-M50 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf