ST STTH20004TV1
STTH20004TV1 picture photo
Mfg. Part Number
STTH20004TV1
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 400V 120A ISOTOP
Datasheet Download
STTH20004TV1.pdf
Availability of STTH20004TV1
QUANTITY
STTH20004TV1 Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH20004TV1
Internal Part NumberEIS-STTH20004TV1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH20004TV1 View All Specifications
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH20004TV1
Related LinksSTTH20, STTH20004TV1 Datasheet, ST Distributor
STTH20004TV1 Details Description
Related parts for STTH20004TV1
CONN QMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN FFC TOP 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SENS 50PSI 7/16-20 UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 ACETAL 30MM datasheet.pdf
Q30L NAT 7.87" Q TIE datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
FUSE 60A NON-D HVAC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf