ST STTH2002CFP
STTH2002CFP picture photo
Mfg. Part Number
STTH2002CFP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220FP
Datasheet Download
STTH2002CFP.pdf
Availability of STTH2002CFP
QUANTITY
STTH2002CFP Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH2002CFP
Internal Part NumberEIS-STTH2002CFP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH2002C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)27ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH2002CFP
Related LinksSTTH2, STTH2002CFP Datasheet, ST Distributor
STTH2002CFP Details Description
Related parts for STTH2002CFP
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3.57A 77 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
TV 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf