ST STTH2002D
STTH2002D picture photo
Mfg. Part Number
STTH2002D
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 20A TO220AC
Datasheet Download
STTH2002D.pdf
Availability of STTH2002D
QUANTITY
STTH2002D Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH2002D
Internal Part NumberEIS-STTH2002D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH2002 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH2002D
Related LinksSTTH, STTH2002D Datasheet, ST Distributor
STTH2002D Details Description
Related parts for STTH2002D
JUMPER-H1502TR/A3048A/X 4" datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3049R/H1506TR 2" datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC RCVR ASK/FSK 300KHZ 20SSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AUTO SUPERVISOR PWRFAIL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf