ST STTH30R04WY
STTH30R04WY picture photo
Mfg. Part Number
STTH30R04WY
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 30A DO247
Datasheet Download
STTH30R04WY.pdf
Availability of STTH30R04WY
QUANTITY
STTH30R04WY Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH30R04WY
Internal Part NumberEIS-STTH30R04WY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device PackageDO-247
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH30R04WY
Related LinksSTTH3, STTH30R04WY Datasheet, ST Distributor
STTH30R04WY Details Description
Related parts for STTH30R04WY
IC MULTIVIBRATOR MONO DL 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
SGE365 EDGE SERIES SENS/BMPR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf