ST STTH6110TV2
STTH6110TV2 picture photo
Mfg. Part Number
STTH6110TV2
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1KV 30A ISOTOP
Datasheet Download
STTH6110TV2.pdf
Availability of STTH6110TV2
QUANTITY
STTH6110TV2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH6110TV2
Internal Part NumberEIS-STTH6110TV2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH6110TV View All Specifications
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 1000V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH6110TV2
Related LinksSTTH6, STTH6110TV2 Datasheet, ST Distributor
STTH6110TV2 Details Description
Related parts for STTH6110TV2
RELAY OPTOMOS 150MA DP 8-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" WW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
WHITE PAPER 3" X .9375" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf