ST STTH80S06W
STTH80S06W picture photo
Mfg. Part Number
STTH80S06W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE TURBO2 600V 80A DO247
Datasheet Download
STTH80S06W.pdf
Availability of STTH80S06W
QUANTITY
STTH80S06W Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH80S06W
Internal Part NumberEIS-STTH80S06W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.2V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device PackageDO-247
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH80S06W
Related LinksSTTH8, STTH80S06W Datasheet, ST Distributor
STTH80S06W Details Description
Related parts for STTH80S06W
IDC CABLE - MPR40K/MC40M/MPR40K datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 3.15A 160 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf