ST STU10NM60N
STU10NM60N picture photo
Mfg. Part Number
STU10NM60N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 10A IPAK
Datasheet Download
STU10NM60N.pdf
Availability of STU10NM60N
QUANTITY
STU10NM60N Order Process
Ship out your order
Specifications of STU10NM60N
Internal Part NumberEIS-STU10NM60N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTU10NM60N View All Specifications
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs19nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds540pF @ 50V
Power - Max70W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STU10NM60N
Related LinksSTU10, STU10NM60N Datasheet, ST Distributor
STU10NM60N Details Description
Related parts for STU10NM60N
CONN RECEPT PIN .022-.034" .063" datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 3POS MALE datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 10.4KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 160NH N87 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 2A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf