ST STW13NK60Z
STW13NK60Z picture photo
Mfg. Part Number
STW13NK60Z
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 13A TO-247
Datasheet Download
STW13NK60Z.pdf
Availability of STW13NK60Z
QUANTITY
STW13NK60Z Order Process
Ship out your order
Specifications of STW13NK60Z
Internal Part NumberEIS-STW13NK60Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTW13NK60Z View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs92nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2030pF @ 25V
Power - Max150W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STW13NK60Z
Related LinksSTW13, STW13NK60Z Datasheet, ST Distributor
STW13NK60Z Details Description
Related parts for STW13NK60Z
HEADER COUPLER 5.08MM 4POS OR datasheet.pdf
96P MOD2 ST-WANNE datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-BB-275-I1 datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A FME datasheet.pdf
PADDLE SW COVER FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf