ST STX13004-AP
STX13004-AP picture photo
Mfg. Part Number
STX13004-AP
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 400V 2A TO-92AP
Datasheet Download
STX13004-AP.pdf
Availability of STX13004-AP
QUANTITY
STX13004-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of STX13004-AP
Internal Part NumberEIS-STX13004-AP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)400V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1V @ 500mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce10 @ 1A, 5V
Power - Max2.5W
Frequency - Transition-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92AP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STX13004-AP
Related LinksSTX13, STX13004-AP Datasheet, ST Distributor
STX13004-AP Details Description
Related parts for STX13004-AP
CONN RECEPT 40POS .8MM W/O BOSS datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 3A 30V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 2.03MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 6.8VC SC706L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf