ST STX13004-AP
STX13004-AP picture photo
Mfg. Part Number
STX13004-AP
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 400V 2A TO-92AP
Datasheet Download
STX13004-AP.pdf
Availability of STX13004-AP
QUANTITY
STX13004-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of STX13004-AP
Internal Part NumberEIS-STX13004-AP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)400V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1V @ 500mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce10 @ 1A, 5V
Power - Max2.5W
Frequency - Transition-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92AP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STX13004-AP
Related LinksSTX13, STX13004-AP Datasheet, ST Distributor
STX13004-AP Details Description
Related parts for STX13004-AP
CONN HEADR BRKWAY .100 76POS STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI DIFF 5V SIP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.1V 2X15V 12V 300W datasheet.pdf
FUSE 1.25A 350V RADIAL datasheet.pdf