Vishay/Siliconix SUM110N04-05H-E3
SUM110N04-05H-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUM110N04-05H-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 110A D2PAK
Datasheet Download
SUM110N04-05H-E3.pdf
Availability of SUM110N04-05H-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SUM110N04-05H-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUM110N04-05H-E3
Internal Part NumberEIS-SUM110N04-05H-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.3 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6700pF @ 25V
Power - Max3.75W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUM110N04-05H-E3
Related LinksSUM110N0, SUM110N04-05H-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUM110N04-05H-E3 Details Description
Related parts for SUM110N04-05H-E3
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM 1505 datasheet.pdf