Vishay/Siliconix SUP40N25-60-E3
SUP40N25-60-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUP40N25-60-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 40A TO220AB
Datasheet Download
SUP40N25-60-E3.pdf
Availability of SUP40N25-60-E3
QUANTITY
SUP40N25-60-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUP40N25-60-E3
Internal Part NumberEIS-SUP40N25-60-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs60 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5000pF @ 25V
Power - Max3.75W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUP40N25-60-E3
Related LinksSUP40N2, SUP40N25-60-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUP40N25-60-E3 Details Description
Related parts for SUP40N25-60-E3
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT BLOCK MOM 1NC 1NO datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT datasheet.pdf