NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6835K/31PX
LD6835K/31PX picture photo
Mfg. Part Number
LD6835K/31PX
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.3A 4HXSON
Datasheet Download
LD6835K/31PX.pdf
Availability of LD6835K/31PX
QUANTITY
LD6835K/31PX Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6835K/31PX
Internal Part NumberEIS-LD6835K/31PX
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-HXSON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6835K/31PX
LD6835K/31PX Details Description
Related parts for LD6835K/31PX
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARLNG 16-CDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG IDC 68POS datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf