Vishay/Siliconix SUP53P06-20-E3
SUP53P06-20-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUP53P06-20-E3
Brief Description
MOSFET P-CH 60V 9.2A TO220AB
Datasheet Download
SUP53P06-20-E3.pdf
Availability of SUP53P06-20-E3
QUANTITY
SUP53P06-20-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUP53P06-20-E3
Internal Part NumberEIS-SUP53P06-20-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9.2A (Ta), 53A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs19.5 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs115nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3500pF @ 25V
Power - Max3.1W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUP53P06-20-E3
Related LinksSUP53P0, SUP53P06-20-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUP53P06-20-E3 Details Description
Related parts for SUP53P06-20-E3
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC TXRX 4RS232 5RCVR 5V 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES 22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
C/A 50/125UM RIS MTRJ 3M1 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
VARIOFACE OUTPUT MODULE datasheet.pdf
CABLE 12 POS FEMALE/WIRES 500MM datasheet.pdf