AVX Corporation SV03HC472MAR
SV03HC472MAR picture photo
Mfg. Part Number
SV03HC472MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 3KV X7R RADIAL
Datasheet Download
SV03HC472MAR.pdf
Availability of SV03HC472MAR
QUANTITY
SV03HC472MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SV03HC472MAR
Internal Part NumberEIS-SV03HC472MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSV
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.370" L x 0.200" W (9.40mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.275" (6.99mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SV03HC472MAR
Related LinksSV03HC, SV03HC472MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SV03HC472MAR Details Description
Related parts for SV03HC472MAR
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
SW STRGHT LVR SPDT 5A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 3V datasheet.pdf
OSC MEMS 156.2500MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf