C&K Components SW13A65NA01AK
SW13A65NA01AK picture photo
Mfg. Part Number
SW13A65NA01AK
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 6.5A 125V
Datasheet Download
SW13A65NA01AK.pdf
Availability of SW13A65NA01AK
QUANTITY
SW13A65NA01AK Order Process
Ship out your order
Specifications of SW13A65NA01AK
Internal Part NumberEIS-SW13A65NA01AK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesSW, COMAX
PackagingTray
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating6.5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapAlmond
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.30mm x 14.20mm
Operating Temperature0°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SW13A65NA01AK
Related LinksSW13A6, SW13A65NA01AK Datasheet, C&K Components Distributor
SW13A65NA01AK Details Description
Related parts for SW13A65NA01AK
RECT BRIDGE SMD 800V 1A 4P DF-S datasheet.pdf
SOCKET TERM 2/4CH FOR HJ4 RELAYS datasheet.pdf
TERM RING NON INS 2AWG datasheet.pdf
CONN PLUG .8MM 100POS R/A SMD AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 METAL PLATED datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 256VF datasheet.pdf
BEVEL 5.00MM datasheet.pdf