Amgis SWC-2.50-167
SWC-2.50-167 picture photo
Mfg. Part Number
SWC-2.50-167
Brief Description
FIXED IND 167UH 2.5A 140 MOHM TH
Datasheet Download
SWC-2.50-167.pdf
Availability of SWC-2.50-167
QUANTITY
SWC-2.50-167 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWC-2.50-167
Internal Part NumberEIS-SWC-2.50-167
Material - CorePowdered Iron
Inductance167µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.949" L x 0.598" W (24.10mm x 15.20mm)
Height - Seated (Max)1.059" (26.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWC-2.50-167
Related LinksSWC-2., SWC-2.50-167 Datasheet, Amgis Distributor
SWC-2.50-167 Details Description
Related parts for SWC-2.50-167
PIN RECPT .037/.043 DIA 0331 SER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 22DUAL POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC CHARGER LI+ SNGL 10-UMAX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IGBT 600V 90A 328.9W TO247A datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf