Sanken SWF100P-24-LC
SWF100P-24-LC picture photo
Mfg. Part Number
SWF100P-24-LC
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
SWF100P-24-LC.pdf
Availability of SWF100P-24-LC
QUANTITY
SWF100P-24-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF100P-24-LC
Internal Part NumberEIS-SWF100P-24-LC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWF
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.10" L x 2.44" W x 1.30" H (155.0mm x 62.0mm x 33.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF100P-24-LC
Related LinksSWF100, SWF100P-24-LC Datasheet, Sanken Distributor
SWF100P-24-LC Details Description
Related parts for SWF100P-24-LC
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
WAFER SW 3P-3POS SHORTING datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 85NS 32DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 3A SJP datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 16 DIG 16 SS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf