Sanken SWF240P-24-L-R
SWF240P-24-L-R picture photo
Mfg. Part Number
SWF240P-24-L-R
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
SWF240P-24-L-R.pdf
Availability of SWF240P-24-L-R
QUANTITY
SWF240P-24-L-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF240P-24-L-R
Internal Part NumberEIS-SWF240P-24-L-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWF
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF240P-24-L-R
Related LinksSWF240P, SWF240P-24-L-R Datasheet, Sanken Distributor
SWF240P-24-L-R Details Description
Related parts for SWF240P-24-L-R
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 220 OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 362MA 1.38 OHM datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf